20 Ay Sonra Kavuştuğu Oğluyla UyuduDoğumdan sonra hastaneden kaçırılan Ulus, tam 20 ay sonra gerçek ailesine kavuştu. İlk gece onunla uyuyan annesi “sevincimi anlatacak kelime bulamıyorum” dedi

Bitlis’in Tatvan ilçesinde 20 ay önce hastaneden kaçırılan ve 15 gün önce Benekli köyünde bir evde bulunan Ulus bebek yapılan DNA testinin ardından gerçek ailesine kavuştu. Ailenin Yakup Eray ismini verdiği bebek, hiç tanımadığı anne ve babasına şaşkın gözlerle bakıp, ağladı. Gece bebeğine sarılarak uyuyan anne Hülya Ulus, “Sevincimi anlatacak kelime bulamıyorum” dedi. Yakup Eray adı verilen çocuk sadece Kürtçe konuşuyor ve kalabalıktan kaçıyor. Bebek kaçırma olayı 25 Ocak 2010′da Tatvan Kadın Doğum ve Çocuk Bakımevi Hastanesi’nde meydana geldi. İddiaya göre bebek yakını olarak hastanenin Yeni doğan Servisi’ne giden bir kadın, annesinin bebeği emzireceğini söyleyerek Ulus çiftinin bebeğini aldı. Güvenlik kamerası olmadığı için kadının kimliği tespit edilemedi.

ÖZEL EKİP BULDU

Bitlis Emniyet Müdürlüğü, Ulus bebeğin bulunması amacıyla 20 kişilik özel bir ekip kurdu. Doğduğu tarihe yakın tarihlerde nüfusa kaydı yaptırılan bebeklerin ailelerini inceleyen özel ekip, 15 gün önce şüpheli bulduğu bir ailenin Benekli köyündeki evine baskın yaptı. 18 yaşındaki Gülden ve eşi Muhammet Şeflekçi gözaltına alındı. Gülden Şeflekçi bebeği kaçırmadığını, kendisinin olduğunu söyledi ancak ‘Murat’ ismini verdikleri çocuk devlet korumasına alındı. Şeflekçi ve Ulus çiftlerinden alınan kan örnekleri DNA testi için incelemeye gönderildi. Gülden Şeflekçi’nin 2-3 kez düşük yaptığı, aile büyüklerinden gelen baskı nedeniyle bebeği kaçırmış olabileceği öne sürüldü.

DNA TESTİYLE BELLİ OLDU

Ankara Jandarma Kriminal laboratuarındaki DNA testinin sonuçları önceki gün belli oldu. 20 aylık Yakup Eray’ın biyolojik ailesinin Hülya-İrfan Ulus olduğu ortaya çıktı. Yakup önceki akşam gerçek ailesine teslim edildi. 20 aylık aradan sonra bebeklerine kavuşan anne ve baba sevinçten gözyaşı döktü. Yakup ise hiç tanımadığı annesinin kucağında şaşkın bakışlarla etrafı izleyip, ağladı. Bebekliğine doyamadığı çocuğuna kavuşmanın sevincini yaşayan genç kadın, ilk geceyi onunla uyuyarak geçirdi.

“GÜVEN ORTAMI OLUŞTURULMALI”

Prof. Dr. Armağan Samancı (Psikiyatr): Çocuğun belleğinde doğumdan sonraki ilk 6 ay içerisinde bulunduğu kapalı ortamlara ve gördüğü yüzlere karşı bir aşinalık oluşur. Bu ortamların dışına çıktığında yabancılık çekmesi ve bu durumu yemekten kaçınarak, altını ıslatarak, tırnaklarını yiyerek veya etrafındakileri reddederek protesto etmesi muhtemeldir. Bu vakada uygulanacak tedavi, öncelikle doğru güven ortamının oluşturulması ve ailenin çocukla birinci dereceden ilgilenerek çocuğu memnun etmeye çalışması olmalıdır. Eğer ailesi çocuğa gerek hediyeler, gerekse davranışla ilgi gösterirse, çocuk kendini güvende hissedecektir. Ailesi sabırla yaklaşmalıdır.

“AİLE TOLERANS GÖSTERMELİ”

Soner Koşan (Pedagog ve Sosyal Hizmet Uzmanı): 20 ay sonra kaçıran kişilerden alıp gerçek anne ve babasına verilmesi çocukta psikolojik travma yaratır. Kabullenmesi zordur. Gerçek anne ve babasını reddetme ihtimali de vardır. Doğal olarak kendisine doğduğundan beri bakan kişilerden ayıran kişi kötüdür duygusuyla bakabilir. Sık sık ağlamalar, yemek yememeler, kusmalar, alt ıslatmalar görülebilir. Bu süreci iyi atlatabilmek için anne ve baba uzman pedagog veya psikolog gözetiminde eğitilmelidir. Gerçek anne ve baba da çocuklarına bu dönem içinde daha toleranslı davranmalı ve daha çok zaman ayırmalı. Bu süreç uzun sürebilir.